Kadayıflı Paşa Sarması Nasıl Yapılır?

Kadayıflı Paşa Sarması iyi mi Yapılır? öğrenebilmek için bu yazımızın tüm bunlarnı dikkatlice okumalısınız.Kadayıflı Paşa Sarması sütlü olduğundan dolayı hem hafiftir bununla birlikte fazlaca leziz bir tatlıdır.

Kadayıflı Paşa Sarması Malzemeleri
1 yemek kaşığı terayağ
300-350 gr. Tel kadayıf
Yarım çay kaşığı tereyağı
İçi İçin :
100 gram ceviz içi

Muhallebisinin Malzemeleri
1L süt
1,5 su bardağı un
1 su bardağı toz şeker
4 yiyecek kaşığı tereyağı
2 paket vanilya

iyi mi Yapılır?
Kadayıflarınız çiğ ise kavuralım arkasından bir kabın içine ufalayalım. Tencere içine 1 yemek kaşığı tereyağını alıp ısıtalım bunu arkasından ise daha önceden kaba ufaladığımız kadayıflarımızı tavaya ekleyelim. Kadayıflar kızarana kadar beklemiş olalım. Kadayıf kızarmış olduğunda ise tavaya şekeri ekleyelim. Şekerli bir şekilde de kavurup tüm kadayıf tellerini bir fırın tepsinine zemini tamamen kapatacak şekilde yayıp soğumaya bırakalım.

Kadayıf tellerimiz soğurken çoğumuz de muhallebiyi haızırlamaya koyulalım. 1 litre sütü tencereye alalım. Unu ve şekeri de ekleyip hızlıca karıştıralım. Muhallebinin kıvam almasını beklemiş olalım ve almış olduğunda vanilya ile tereyağı ekleyelim. Tencereyi ocaktan alıp güzel bir kıvamı olsun diye mikser ile karıştıralım. Sıcak muhallebiyi fırın tepsisindeki kadayıfların üzerine eşit bir biçimde dökelim. Tatlıyı buzdolabında 3-4 saat soğumak için bekletelim. Bıçağınızı ıslatalım ve tatlıyı parçalara bölelim. Arkasından parçaları sarabilirsiniz ve tatlınız hazır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir